Helyreállítás Magyarországi Pártja


 

Habena Imperium Coniunctio Spes Obsisto Sepelio

Habena
Kormányozni
Imperium
Uralkodni
Coniunctio
Egyesíteni
Spes
Reményt adni
Obsisto
Szembeszállni
Sepelio
Végetvetni

 

 

Megpróbáltam kiszedni Iványi Gyuri barátomból - az egyik olyan emberből a kevés közül, akik még tudnak gondolkodni - kiszedni, hogy mi értelme van a terrorveszély-törvénynek. Eljutottunk egy kocsmai szintű megvitatásig. Vagy óvodai szintűig. Számomra természetesen, és ezt meg is mondtam neki. Szeretek leegyszerűsíteni - érdekes ezt így olvasni tőlem, mi? pedig így van, csak aztán visszabonyolítom, és közben, ha más is eszembe jut, hozzáteszem, ezért aztán kevesek élvezik, s főleg, kevesek hámozzák ki a lényegét, ha a végére le nem írom -, és főleg, szeretek rájönni a kulcsra. Embereknél is. Mindenkiben van valami, ami felülírja a többit. Ez rekeszelés, mondta több barátnőm. Az. De nem azt mondom velük, hogy az az ember KIZÁRÓLAG ilyen vagy olyan, hanem azt, hogy abból a valamiből az összes - vagy legtöbb - fontosabb cselekedete levezethető.

 

A kormány is emberekből áll. Emberekből, különböző szituációkban. Utóbbi éppen annyira fontos, mint az előbbi. Egy erős bábú is lehet gyenge, ha gyenge pozícióban áll. És vice versa. Orbán Viktor vélt pszichéjét már kisakkoztuk. A többiekével en bloc érdemes foglalkozni, legalábbis a dolgok jelen állásában, kivéve, ha valaki valakinek különösen a szívéhez nőtt, mint például Rogán Antal Juhász Péteréhez. Vele szaladt el annyira a ló, de még inkább ő az, aki még nem életveszélyes (Pintérről már nem mondanám ugyanezt), ugyanakkor sokat lehet róla tudni, és azt még bizonyítani is lehetne, ha szabadna. Orbán már életveszélyesebb, és úgy gondolom, hogy Juhásznak nagy mákja, hogy labdába sem engedik rúgni. Megkockáztatom, hogy biztos. E pillanatban, de hát mindent, amit mondok, e pillanatban mondom. Az én mákom, hogy még csak itt és a portálunkon mondom el, amit elmondok. Ráadásul az értelemnek címezve, amit senki nem tart veszélyesnek. Nem is az, ameddig elő nem veszik, és le nem fordítják.

 

Tehát, ami a többi embert illeti ott a Vezér sleppjében, feltehetően két érzés küzd bennük: a mohóság és a félelem. Kéz a kézben járnak, mert minél jobban belekeverednek, annál többet kockáztatnak. Annál erősebb kötelék fűzi őket össze a Vezérrel. A kompromittálódás a Vezér elemi érdeke. Egyrészt azért, mert így tarthatja sakkban őket (egyetlen diktátor se szeret makulátlan jellemeket tudni maga mellett), másrészt, mert így válnak bűntársakká. Egy csónakban evezünk, mondhatja. Minden kísérlet a mentőövek beszerzésére érdekei ellen való. Márpedig mintha látnék ilyen irányú tapogatózásokat.

De térjünk vissza a terrorveszély-törvényjavaslatra. Nincs értelme, mondtam. Nem látom be az értelmét. Egy másik barátom, Szele Tamás, épp az imént írt valamit a törvényesített lehallgatásokról. Nem gondolod ezt komolyan, szóltam hozzá. Ez eddig is volt, ezután is lesz, mindenféle szentesítés nélkül. És nem magyar találmány. Most annyi történt, hogy az adminisztráció leegyszerűsödött, és a Tamáshoz hasonló, buzgó sajtómunkások kevesebbet kukacoskodhatnak. Vagy másként, de ebben ettől kezdve nem a káderek, hanem már - formailag - a Parlament lesz az illetékes.

 

Mindezzel együtt a terrorveszély-törvényt továbbra sem értem. Ami a lehallgatásoknál magyarázat, itt nem magyarázat. Ezentúl - ha megszavazzák - a kormány saját hatáskörében rendelhet el ezt-azt. Most még egy villásreggelit is közbe illik iktatnia Áder Jánossal. Ennyi a különbség. A pszichózis fenntartása, írta Gyuri. Géppisztolyos kommandósokat parádéztatni az utcán, és páncélautókkal (nem harckocsikkal, ez is olyan lassan, mint az albérlet, ami nem albérlet, hanem lakásbérlet) díszíteni a repülőteret. DE EZ NEM LÁTVÁNYELEM. El se jut sok emberhez. Ameddig nem alkalmazzák, csak beszélni lehet róla. A páncélautókhoz és a parádéhoz nem kell. Az most is van, terrorveszély-törvény nélkül is. Az idős Orbán-fan hölgyek már most rebeghetik, hogy "megvédenek minket a drágáink". (Gyuri olvas engem, ha nem is mindig mutatja.) Ez gyenge, válaszoltam. Nem elégséges ehhez a vehemenciához. "Ne feledkezz el a 'Viktor kitalálta' effektusról", írta vissza. Kevés. "A kommunikátor fejével gondolkozz. Másként is lehet, de így olcsóbb. És szépen beleilleszkedik a rendeleti kormányzáshoz vezető trendbe." De a nagyközönség szarik a rendeletekre. Szarik mindenre, amit olvasni és értelmezni kell. Ők Hunort, Magyart, a két daliát (két egytestvért, Ménrót fiát) szeretik látni. A rendeleti kormányzásnak sincs jövője. Addig és csak addig értem a célját, ameddig van mit elsíbolni. A Rákosi-Gerő-Kádár rendszer más volt. Ott volt biztosíték, a szovjet hadsereg. Az most itt nincs. Csak egy pretoriánus gárda, de a pretoriánus gárdákkal sem árt vigyázni. Csak két római császárt említek, akiket még úgy-ahogy ismernek, a korai császárkorból: Caligulát, a Csizmácskát és Nerót. A szultánok pretoriánus gárdája a janicsárság (Jeni Cseri, Új Sereg) volt, legközvetlenebb testőreik is közülük kerültek ki (ők volt a szolakok, balkezesek, ebből ered a magyar "Balogh" szó is). Az akkor hat éve trónra lépett Szulejmán soha nem felejtette el, amikor a janicsárok kilyuggatták lándzsáikkal a sátrát, amiben ő is tartózkodott, mert így akarták hadjáratra bírni (a hadjárat fontos jövedelemforrás volt a katonáknak). Ez után indult el Magyarország felé (a másik lehetséges úticél Irak lett volna, de azt későbbre - 1533-35-re, az úgynevezett Szafavida-oszmán háború idejére - halasztotta).

 

"Mi értelme volt a KLIK-nek? A stadionépítési láznak? Annyi mindennek... A hatalom demonstrálása és ezzel erősítése." A stadionoknak az az értelme, hogy sok kis unokatestvér síbolhat állami pénzt, a Vezér lelke kielégül, és ott maradnak az Ő dicsőségére, ameddig az idő vasfoga el nem rágja őket. Hitler is rajongott a monumentalitásért. Tulajdonképpen egy piramis lenne az igazi, betonból. Se szakralitás nem lenne benne, se semmi rendkívüli, csak jó nagy volna, és emlékeztetne az igaziakra. Neki az is elég. Baromi sokba kerülne, sokáig lehetne építeni, sokan keresnének vele irdatlan sok pénzt, és lebontani még gazdaságtalanabb lenne, mint felépíteni.

DE A TERRORVESZÉLY-TÖRVÉNY NEM LÁTVÁNYELEM.

"Még van mit megszerezni" - találgatott Gyuri. "Többek között a kormányváltás utáni büntetlenséget és békében hagyott vagyonokat. Ha innen nézed... egy TEK-en sokkal többet lehet lopni, mint egy stadionon."

Ha a kormányváltás büntetlenséget jelent, akkor semmi értelme nincs. Akkor nem jár rendszerváltással. És a TEK-et nem érdemes lopásra felhasználni. Még akkor sem, ha őket nem zavarja, mert az is elég nekik, ami megmarad. Lehet, hogy az elosztók annyira hülyék, hogy ezt nem tudják, de attól még nem érdemes. Olvassák el még egyszer, amit a pretoriánus gárdákról írtam.

 

Tehát mi értelme? A médiatartalmak ellenőrzése és korlátozása? De hiszen már régóta folyik. Alig van ellenzéki média. Na igen, az Internet és a telefonhálózat korlátozása. De az egész kormányzati és kormányzat-lakossági kommunikáció is azokon folyik. Szinte nincs már papíralapú beadvány. A pénzügyi és üzleti kommunikáció is azokon folyik. Kijárási tilalom? A boltokat éjjel töltik fel. Üzemanyagok korlátozása? Hogyan látják el akkor a lakosságot? Nem számolom ki, mindez mibe kerülne, és mi volna a (szigorúan csak gazdasági) következménye. Jegyrendszer? Lásd előbbieket. Kitelepítés, levélfelbontás, tömegrendezvények betiltása, nemzetközi egyezményektől eltérő határellenőrzés? Itt, Európa közepén, mint az Európai Unió tagja, minden valós indok nélkül? És ha van valós indok? Ha valahol van, akkor Izraelben van. Nem Európa, de annak számítják. Ott tud valaki ilyenről, mint amit a kormány most szándékozik átverni a Parlamenten?

A szocializmusban aztán volt totális ellenőrzés. Nem volt viszont se Internet, se mobilhálózat. És mégis minden eljutott mindenhova.

S még valamit a telefonokról. A telefonhálózat korlátozása azt is jelentené, hogy nincs mit lehallgatni. Ez még hétköznapi spionszinten se célszerű. Nicolae Ceaușescu Romániájában rá is jöttek. Ott annyi telefon volt magánkézben, hogy Oltot lehetett volna velük rekeszteni.

 

Fentieknek egyetlen értelmét tudom elképzelni. Az istenek alkonyát. Arra való felkészülést, amikor már a repülőgépek-helikopterek üzemanyaggal feltöltve várnak felszállási parancsra, és minden más le van zsírozva baráti diktátorokkal és azok bankjaival. Akkor és csak akkor van ezeknek így értelmük. Lehet még játszani - ha nagyon buták - ilyesmivel pár napig, a már említett iszonyatos gazdasági veszteségek árán, ami persze őket nem zavarja, de egyrészt a hívek is megszenvedik, másrészt sokszor nem alkalmazható, mert hitelét veszti. És ha valódi a fenyegetés? Akkor nem elég egy törvény. Akkor nem elég a két páncélos és a maszkos operettkatonák. Akkor bizonyítani kell, márpedig ez a rendszer csak díszletekből áll.

 

De ha mégis...? Ha mégsem csak a szájuk jár? Mi tenné igazán hitelessé az ellenállást? Mi tesz EGYEDÜL hitelessé egy ellenállást? A VÉRTANÚ. A tragédia. Antall József nem volt vértanú, egyszerűen beteg, de már az is elég volt. Ha túléli a választásokat, egy bukott miniszterelnök lett volna belőle, semmi több. Akkor az Orbán-legendárium nem bővült volna ki a Sztálin-legendárium mintájára a halálos ágynál örökségét átvevő ifjú herceg mítoszával. Ha Nagy Imrét nem végzik ki, horribile dictu a szovjetek nem avatkoznak be és marad miniszterelnök, ha 56' nem bukik el, ha 48' nem bukik el, ha Batthyányt és az aradi tizenhármat nem végzik ki, teljesen másként néznénk ezekre az eseményekre és emberekre. Gondoljanak csak a máig vitatott Görgeire (vagy Görgeyre). De gondolhatnak Krisztusra és az első keresztényekre is. Még az Istennek is fel kellett áldoznia magát.

Hargitay Zoli barátomnak tegnap felajánlottam, hogy vállalja el. Ő nem alkalmas ilyesmire, ódzkodott. Jó néhányan azok közül sem voltak alkalmasak, akik végül tényleg vértanúk lettek, mondtam. Ez nem akadálya. De, de, rázta a lábát. Ő nem.

Jó, ez így vicces. De az egész korántsem vicces. Erre az egyre talán alkalmas lesz egy valódi szükségállapot.

 

Szegény, szomorú szentek.

 

2016. 03. 24.

 

Szerző: 
Gaál Péter

Who knows, who cares for me?

A mi igazságunk nem a jobboldal vagy a baloldal igazsága!

 

 

A mi igazságunk, a PRÉDA igazsága!

"Viribus unitis" egyesült erővel

Politika-társadalom-ember | A hazugság messze eljuttat, de vissza sohasem. (közmondás)

Vallás-hit-filozófia | "Csak egy hősiesség van a világon: olyannak látjuk a világot, amilyen és szeretjük." (Romain Rolland)

Élet-lélek-gondolat | Amit nem fog kezed, szád hiába várja. (közmondás)

Írások

Kommentek:

Archív-írások 1