Nos akkor, hogy is állunk ezekkel az úgynevezett eszmékkel? Polgárságról, magyarságról, zsidóságról, cigányságról, szegénységről, gazdagságról, középosztályról, alsóosztályról, világról, egyházról, történelemről tanított MESÉKKEL? Amelyek már elmesélve is elsősorban a MESÉLŐ személyiségét tükrözik, amelyek mögött sokszor egyáltalán nem AZ a mese rejlik, amelyeket azonban mégis oly örömmel hallgatnak-olvasnak oly sokan?
De a meséknek még csak ideológiáknak sem kell lenniük. Van mese a folttisztító csodaszerről, a csodavitaminról, a csodatáplálékról, a csodaitalról, a csodaüzletről. Mindenről van mese. Meseországban és mesevilágban élünk.
Nem épp ártalmatlan meseországban és mesevilágban. Még a mesék sem férnek meg egymás mellett benne. És az emberek nem a mesék valóságtartalmával foglalkoznak, hanem a MÁSIK mese úgymond kártékonyságával. De hadd ne én mondjam tovább. Mondja Umberto Eco, és a múlt század végének világsikere, A rózsa neve:
"Azt állítom, hogy az eretnekség, függetlenül az általa hirdetett tételektől, sokszor azért arat sikert az egyszerű emberek körében, mert azzal biztatja őket, hogy MÁSFAJTA ÉLET IS LEHETSÉGES. Azt állítom, hogy az együgyűek nagyon gyakran semmit sem konyítanak a hitelvekhez. Azt állítom, hogy az együgyűek tömegei a katarok prédikációját nagyon gyakran összekeverték a patarénusokéval, ez utóbbit pedig általában a spirituálisokéval. Az együgyűek életét, Abbo atya, nem világosítja meg a tudomány s az elménket pallérozó, éber különbséglátás. És betegség és szegénység nyomasztja, s dadog a tudatlanságtól. Sokan csak azért csatlakoznak valamely eretnekcsoporthoz, mert történetesen így kiáltják világgá a kétségbeesésüket. Egy bíboros házát felgyújthatja valaki azért is, mert jobb útra akarja téríteni a klérust, meg azért, is, mert úgy véli, hogy az a pokol, amelyről a bíboros prédikál, nem létezik. De mindenképp azért teszi, mert nagyon is létezik az a földi pokol, amelyben a nyáj él... (...) Sűrűn megesett, hogy bizonyos ghibellin csoportok úgy mértek csapást az ellenfelükre, hogy katar hajlamokat szítottak a népben. Szerintem rosszul tették. Ma mindenesetre tudom, hogy ugyanezen csoportok utóbb gyakran úgy szabadultak meg ezektől a túlságosan is "egyszerű", izgága és veszélyes ellenfelektől, hogy EZT ANNAK, AZT MEG EMENNEK AZ ERETNEKSÉGÉVEL VÁDOLTÁK, s végül mindegyiküket a máglyára juttatták. (...) AZ EGYSZERŰ NÉP VÁGÓMARHA; KIHASZNÁLJÁK, MÍG ÁLTALA MEGINGATHATÓ AZ ELLENFÉL HATALMA, ÉS FÖLÁLDOZZÁK, AMIKOR MÁR NEM KELL."
Csakhogy az "egyszerű nép" mindig vágómarha marad. Hogy mégse vágják le tömegével, azt ő maga sohasem fogja elérni.
Ahhoz be kell zárni a vágóhidat.
2012.09.27.