"Mi ellen lázadsz, Johnny?" "Mi ellen lehet?"
Ez utóbbiak Marlon Brando szavai a László Benedek (Benedek László) rendezte 1953-as A vad című filmből. Ma az jutott az eszembe, hogy melyik színész tudná (függetlenül attól, él-e vagy sem) legjobban Magyarország mindenkori vezetőjét vagy vezérét alakítani. Pontosabban melyik játszott sok olyan filmben főszerepet, amelyek Magyarország különböző történelmi korszakait jelképezhetik. Nem, nem a kékszemű és csöppet sem jurtaszagú Franco Nero.
Marlon Brando.
A vad forgatására már túl volt az Elia Kazan rendezte A vágy villamosán és a Viva Zapatán, sőt a Julius Caesaron is. Jött az Oroszlánkölykök Irwin Shaw regényéből, majd az Orfeusz alászáll , és a - rettenetesen rossz - Lázadás a Bountyn.
De persze az igazi nagy siker A Keresztapa volt, F. F. Coppola rendezésében. Utána az Apokalipszis most, és a dr. Moreau szigete. Utóbbiról kevesebben hallottak, és nem mond sokat a cím: dr. Moreau viviszektor, élveboncoló volt, aki állatokat operált át emberré. De mivel belül mindannyian állatok maradtak, egy csipet ültetett a bőrük alá, aminek segítségével megbüntethette őket, ha az állati ösztönök feltörnek. Aztán egyszer a Hiéna kirágta magából a csipet, és a sziget "társadalma", dr. Moreau-val együtt megsemmisült. Na és, persze a feledhetetlen Az utolsó tangó Párizsban. Amelyben mi lennénk...na mindegy.
Nagy vezérünk, mit nagy vezérünk, bármelyik vezérünk bármikor, amennyiben ez a helyzet nem változik meg rövid idő alatt, nos, bármikor hozhatja a vajat. Larry King amerikai műsorvezető-újságíró mesélte visszaemlékezve a színészre, és erre a szerepre: "nem csak mondta, csinálta is".
Nos, ők se csak mondani fogják. Vagyis nyugodtan írhattam volna ezt jelen időben is.
2012. július 14.