Helyreállítás Magyarországi Pártja


 

Habena Imperium Coniunctio Spes Obsisto Sepelio

Habena
Kormányozni
Imperium
Uralkodni
Coniunctio
Egyesíteni
Spes
Reményt adni
Obsisto
Szembeszállni
Sepelio
Végetvetni

 

 

Már csak a jegybanki devizatartalékok érintetlenek. De a devizatartalék megszerzése sem technikailag, sem pénzpolitikailag nem egyszerű dolog. (Jogot nem írok, mert az itt minálunk...) A devizatartalék nem olyan, mint otthon a malacpersely. Nem költhető bármire, nem az állam tulajdona. Célja a bankrendszeren belül a devizalikviditás biztosítása. Sok mindenre fel lehet használni, így az árfolyamok befolyásolására is. Mindenféle, többek között uniós szinten is szabályozott, hogy mit lehet vele tenni és mit nem. Egy ország stabilitásának egyik legfontosabb mutatója, amit árgus szemmel figyelnek a hitelminősítők. A jegybanki tartalékok közvetlenül (közvetlenül) nem fordíthatók adósságcsökkentésre, ezt törvény tiltja (bár a törvények többet nem kekeckedek most ezzel). Ez azt jelenti, hogy aukciós állampapírt nem szabad belőlük vásárolni. Be lehet(ne) avatkozni azonban segítségükkel az önkormányzati eladósodásba és a magánszektorba a devizaalapú adósságállomány leváltásával.

A magyar jegybank devizatartalékai átszámítva körülbelül tízezer-milliárd (!!!!!) forintot tesznek ki ma. Kormány-nyelven három magánnyugdíjkasszát. Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke éppen egy hónapja azt nyilatkozta, hogy ez túl sok. Le lehetne csippenteni belőle első körben mondjuk...hogy ne szarjon be senki...úgy 4-5 milliárd eurót, durván ezerkétszáz-ezerötszáz milliárd forintot. Vagyis egy fél magánnyugdíjkasszát. Mire is? "A meglévő, drága adósság egy részének a visszafizetésére." Vesse ezt össze a kedves Olvasó az előbbiekkel, én nem fogom. Aztán - továbbra sem beszarni! - jöhet további egymilliárd, forintban háromszázmilliárd. Mindez nem távoli program, hanem 2013-2014-es.

De érdemi beleszólása van (lesz)-e ezekbe a dolgokba a Századvégnek, vagy csak hablatyol összevissza? Arról, hogy ez az intézmény-csoport valójában micsoda, nem írok, mert Stumpf, majd Giró-Szász óta mindenki tudja. Vagy majdnem mindenki. Azt azonban már kevesebben, hogy pár hete napvilágot látott egy miniszteri (vajon ki lehet a miniszter?) javaslat, miszerint a kormányzati döntések előkészítése a jövőben teljes egészében a Századvég (tehát egy elvben és formálisan KÜLSŐS cég) felügyelete alá kerülne. Nem ingyen, persze, de most nem ezzel foglalkozunk. Szóval bizony nem csak hablatyol, így magának. Minimum három funkciót tölt be: szócső, magyarázó és kidolgozó.

 

Az MNB jelenlegi elnöke, Simor András megbízatása jövő márciusban lejár. Beül majd a székébe egy engedelmes stróman, aki megnyitja a két és fél éve tartó hazárdjáték utolsó felvonását.

Talán a távozó elnökről is ejt egy-két búcsúzó szót:
 

"Aztán - no, hisz úgy volt! aztán elesett!
Zászlós kopiával hős Ali temette;
Itt nyugszik a halmon, - rövid az eset -;
Zengjétek Alit ma helyette!"

De - hogy maradjunk Arany Jánosnál, kicsit megváltoztatva a központozást - "hosszas ebéd a török szultáné: hátra van még a fekete kávé". Ami, ugye, mint szintén mindenki tudja, némely esetekben szívdobogást okozhat. Erős szívdobogást.

 

2012.10.09.

 

Who knows, who cares for me?

A mi igazságunk nem a jobboldal vagy a baloldal igazsága!

 

 

A mi igazságunk, a PRÉDA igazsága!

"Viribus unitis" egyesült erővel

Politika-társadalom-ember | A hazugság messze eljuttat, de vissza sohasem. (közmondás)

Vallás-hit-filozófia | "Csak egy hősiesség van a világon: olyannak látjuk a világot, amilyen és szeretjük." (Romain Rolland)

Élet-lélek-gondolat | Amit nem fog kezed, szád hiába várja. (közmondás)

Írások

Kommentek:

Archív-írások 1