Adj nekünk királyt, könyörögtek Sámuel prófétához a zsidók. "Adj nekünk királyt, hogy kormányozzon minket." A prófétának, aki egyben Izrael bírája is volt, nem tetszett az ötlet. Előzménye annyi, hogy Sámuel akkor már öreg volt. Megpróbálta hivatalát két fiára, Joelra és Abijára ruházni, de ők "a maguk hasznát nézték, ajándékokat fogadtak el és kiforgatták a törvényt". Mai kifejezéssel korruptak voltak, és a törvényeket úgy forgatták, hogy az az ő érdekeiket szolgálja. Ismerős, kedves Olvasó?
Sámuel ekkor az Úrhoz fordult. "Tégy meg mindent, amit csak kér tőled a nép" - válaszolta az Úr -, "hisz nem téged vetettek el, hanem engem vetettek el, hogy ne uralkodjam többé fölöttük. Amint velem bántak attól az időtől fogva, hogy kivezettem őket Egyiptomból mind a mai napig: elhagytak és idegen isteneknek szolgáltak, most veled is úgy bánnak. Nos hát, teljesítsd kérésüket. DE FIGYELMEZTESD ŐKET, ÉS ÜNNEPÉLYESEN MUTASS RÁ A KIRÁLY JOGÁRA, AKI MAJD URALKODIK FÖLÖTTÜK."
Ugye, ez is ismerős? De van még tovább.
"Erre Sámuel kihirdette a népnek, amely királyt kívánt tőle, mind, amit az Úr mondott: 'Ez lesz a királynak a joga, aki majd uralkodik fölöttetek: elveszi fiaitokat, s szekerei és lovai mellé rendeli őket - a szekerei előtt kell majd futniuk; megteszi őket az ezres és ötvenes csoportok parancsnokainak; felszántatja velük a földet és betakaríttatja a termést; hadi fölszerelést csináltat velük és szerszámot a szekereire. Elveszi lányaitokat, illatszert készíteni, főzni és sütni. ELVESZI SZÁNTÓFÖLDEITEKRŐL, SZŐLEITEKBŐL ÉS OLAJLIGETEITEKBŐL A LEGJAVA TERMÉST, ÉS ODAADJA A TISZTJEINEK. TIZEDET VET KI SZÁNTÓITOKRA, SZŐLEITEKRE ÉS AZT UDVARI EMBEREINEK MEG A TISZTSÉGVISELŐINEK ADJA FIZETSÉGÜL. Elszedi legjobb szolgáitokat és szolgálóitokat, ökreiteket és szamaraitokat, ÉS A MAGA JAVÁRA DOLGOZTATJA ŐKET. Tizedet szed nyájaitokból, S TI MAGATOK IS SZOLGÁI LESZTEK. S ha majd egyszer királyotok miatt, akit választottatok magatoknak, könyörögni fogtok, az Úr nem hallgat meg benneteket azon a napon.'"
És mit gondol, kedves Olvasó, ezek után mit válaszolt a nép? Hát ezt: "Nem, király uralkodjék fölöttünk."
Kérésük teljesült.
2014. 10. 28.
A mi igazságunk nem a jobboldal vagy a baloldal igazsága!
Powered by Drupal and Drupal Theme created with Artisteer.